0 0
Biftekë të gjelbër

Ndaje në rrjetin tënd social:

Ose mund të kopjosh dhe të ndash këtë url

Përbërësit

Personalizo Pjesë
1 x Lakër
3 tbsp vaj ulliri
2 lugë çaji salcë soje
1 lugë çaji lëng limoni
1 lugë çaji speca të ëmbël të tymosur
1 lugë çaji shurup panje
1/2 lugë çaji kripë Kosher
gjilpërë piperi
1 copë hudhra të prera
1/2 filxhan bukë
2 lugë perslitë prera

Shto tek Libërshënuesit

Ju duhet të regjistroheni për të bookmark/favorite këtë përmbajtje.

Biftekë të gjelbër

PRONËSITË:
  • Vegan
  • 30 minuta
  • Racionet 4
  • Maj

Përbërësit

Udhëzime

Pjesë

Parangrohni furrën në 230°C. Vendosni tabakanë e pjekjes me letër për pjekje.

Priteni lakrat në centimetra biftekë të gjelbër.

Vendosini biftekët e zellit në një shtresë në një tabaka të përgatitur për pjekje. Ata mund të prekin anën.
Në një tas të vogël, përzjehen 1 1/2 lugë gjelle vaj ulliri, salcë soje, lëng limoni, speca dhe shurup panje. Godite me një fshikullë.

Përdoreni salcën që të prehet mbi fetat e tufës, duke përdorur gjysmën e salcës. Kthejeni butësisht beenë pastaj pritni dhe përdorni salcën e mbetur për të tunduar anën tjetër. Spërkatini biftekët e bletës me 1/4 lugë çaji kripë dhe piper. Mund të pushosh vetëm një faqe.
Vendosni biftekët e bletës në furrë dhe ulni temperaturën në 200 °C. Piqeni derisa buzët të kenë marrë ngjyrë kafe për rreth 25 minuta.
Në një sobë të vogël në zjarr mesatar, shtoni 1 lugë të mbetur vaj ulliri, shtoni hudhrat dhe pjekni për rreth 30 sekonda.

Shtojini bukët dhe kripën e mbetur 1/4 lugë çaji. Piqeni bukët, ndërsa trazojnë vazhdimisht në tryezë derisa të kafja e artë. Hiqe zjarrin dhe përzieje me persëllin.
Transferojini biftekët e gjelbër të pjekur me një spatula të mëdha në një pjatë dhe, pak para se t'i servirni, fërkoni me thekrën e bukës së hudhrave.

(Foto: pexels.com)

Njami Njami

Rishikimet e recetës

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorni një formular më poshtë për të shkruar rishikimin tuaj
Mbrapa.
Vezë të marinuara
Përpara
Soufflé me patate verore
Mbrapa.
Vezë të marinuara
Përpara
Soufflé me patate verore

Shto

Boto auto të mediave sociale Fuqizuar nga : XYZScripts.com