0 0
Petulla me kanellë të pjekur

Ndaje në rrjetin tënd social:

Ose mund të kopjosh dhe të ndash këtë url

Përbërësit

Personalizo Pjesë
1 filxhan miell - universal
2 lugë çaji pluhur për pjekje
2 lugë sheqer
1 filxhan qumësht
1 x Vezë
4 lugë gjalpë
1 lugë çaji ekstrakt vanilje
kripë pinc
1 lugë çaji kanellë
2 lugë çaji sheqer kafeje

Shto tek Libërshënuesit

Ju duhet të regjistroheni për të bookmark/favorite këtë përmbajtje.

Petulla me kanellë të pjekur

PRONËSITË:
  • 30 minuta
  • Racionet 4
  • Maj

  Përbërësit

  Udhëzime

  Pjesë

  Parangrohni furrën në 200ºC.
  Në një tas të madh, përziejeni miellin, pluhurin për pjekje, sheqerin dhe kripën.

  Në një tas të veçantë rrihni qumështin, vezën, vaniljen dhe 2 lugë gjelle gjalpë të shkrirë.
  Vendoseni tasin me përbërësit e njomë në një tas me përbërësit e freskët dhe trazoni derisa të kombinohen. Lëreni brumin të qëndrojë për pesë minuta. Ndërkohë, përgatitni një përzierje të vorbullave të kanellës.

  Përziejmë 1 lugë gjelle gjalpë të shkrirë me kanellë dhe sheqer kaf. Lini mënjanë përzierjen e kanellës. Do të jetë një vorbull kanelle në brumin e petullave.
  Në një panje, shtoni 1 lugë gjelle gjalpë. Ngroheni tiganin në një ngrohës mesatar derisa gjalpi të fillojë të shoshitet dhe të shkumëzojë. Përdorni një furçë për të rregulluar gjalpin e shkrirë në të gjithë sipërfaqen dhe përgjatë anëve të tiganit.
  Në një panje të nxehur, shtoni brumin e petullave. Qitni përzierjen e kanellës pas brumit të petullave, pastaj përdorni një lugë për të tërhequr sipërfaqen në mënyrë që kanella disi të vërtitet në brumin e petullave.

  Vendoseni tiganin në një furrë të ngrohtë dhe piqeni për rreth 18 minuta.
  Spërkateni petullat me sheqer pluhur dhe priteni në tetë copa dhe shërbejini.

  (Foto: pexels.com)

  Rishikimet e recetës

  Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorni një formular më poshtë për të shkruar rishikimin tuaj
  Mbrapa.
  Radita të pjekura
  Përpara
  Mbajtja e bukës
  Mbrapa.
  Radita të pjekura
  Përpara
  Mbajtja e bukës

  Shto

  Boto auto të mediave sociale Fuqizuar nga : XYZScripts.com