0 0
Stew Kale

Ndaje në rrjetin tënd social:

Ose mund të kopjosh dhe të ndash këtë url

Përbërësit

1 kokë kale
1 qepë
2-3 goditje hudhre
1 karrotë e kuqe
1 karrotë e verdhë
selino e vogëltubuese
30 dag mish derri ose mish viçi
2 patate
kripë
piper
1 lugë gjelle miell
1 lugë çaji speca të kuq të bluar
1 lugë çaji me domate

Shto tek Libërshënuesit

Ju duhet të regjistroheni për të bookmark/favorite këtë përmbajtje.

Stew Kale

KUZHINË E VËRTETË NË SHTËPI

  • Medium

Përbërësit

Udhëzime

Pjesë

Një gjellë e mirë për ditë të ftohta.

 

Shijoje ushqimin!

Hapat

1
U bë

Përgatitja

Prisni kokën e vogël të kalesë, prisni prerjet më të forta dhe priteni gjethet në kubikë (rreth 2 x 2 cm). Zieni ujin, i cili është i kripur, në një tas më të madh. Në ujin e skalitur, vendoseni kalin e thekshëm, mbulojeni me kapak dhe lëreni të qëndrojë në këmbë (rreth 10 minuta). Hidhini qepët e vogla në yndyrë, shtoni sv. ose mish viçi, të prerë në kubikë më të vegjël dhe hudhra të prera pak a shumë. Në një zjarr më të fortë, skuqni mirë mishin, duke e trazuar fort. Shtoni *zarzavatet e rrënjës, të cilat janë prerë edhe në kubikë (rreth 1 x 1 cm), përziejini dhe piqeni shkurtimisht. Kripa dhe rinja dhe hidhi pak ujë. Lërini të ziejnë për rreth 15 minuta. Zbulojmë pjatën dhe shtojmë kalin, i cili ishte në ujin e statujës. Shtoni kaq shumë ujë, sa pjata të jetë e mbuluar. Pritini 1 deri në 2 patate mirë, shtojini në kale dhe gatuajini ngadalë (rreth 3/4 orë). Kur mishi dhe zarzavatet janë të buta, disa kuba patatesh shtypen me një fork. Ju mund të shtoni një pjatë të djegur ose vetëm një nënso - në ujë të ftohtë përziejeni 1 lugë gjelle miell, 1 lugë çaji speca të kuq të thekur, 1 lugë çaji domate dhe hidheni në kale, lëreni pak të ziejë. Në vend të mishit, mund të japim një salçiçe ose një st. brinjë. Gjithashtu, zjerja mund të gatuhet pa mish.

Njami Njami

Rishikimet e recetës

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorni një formular më poshtë për të shkruar rishikimin tuaj
Mbrapa.
Bukë pirin me zanë
Përpara
Risotto perimesh
Mbrapa.
Bukë pirin me zanë
Përpara
Risotto perimesh

Shto

Boto auto të mediave sociale Fuqizuar nga : XYZScripts.com