• Дома
  • Csteiner Schnitzel (телешки бифтек)
Нула Нула
Csteiner Schnitzel (телешки бифтек)

Го споделите на вашата социјална мрежа:

Или можете само да копирате и споделување на оваа url

За да додадете ознаки

Треба да се се најавите или регистрирај се да обележувач / омилени оваа содржина.

Csteiner Schnitzel (телешки бифтек)

  • Светлина

Состојки

Инструкции

Делови

Телешко треба да биде околу 1 см и набивање и се сече на делови. Сезона со сол и црн пипер. Натопи на парчиња во брашно, потоа во тепани јајца и трошки.

Нека стојат во фрижидер за некое време пред готвење. Пржете во врело масти на двете страни, со капак и се врие околу 30 минути. Посипете со сок од лимон.

Вкусен Yum-Yum.

Рецепт мислења

Не постојат критики за оваа рециклирање сепак, користење на формата подолу за да напишете ја вашата критика
Претходна
Полнети пиперки
Следна
Холандски Земја Месо Леб
Претходна
Полнети пиперки
Следна
Холандски Земја Месо Леб

Додади Коментар

Социјални Медиуми Авто Објавува По Излечи Б? / : XYZScripts.com