Zakaj med kristalizira in kako ga povrnemo nazaj v tekoče stanje?
Ste se kdaj vprašali, zakaj je med, ki ste ga kupili v tekočem stanju, kristaliziral? To pomeni, da ste iz tekočega in lepo mazljivega medu dobili trd med, v katerega ste s težavo potopili žlico. Imamo rešitev, kako med povrniti v prvotno obliko.
Med vsebuje naravne sladkorje, ki lahko kristalizirajo. To pomeni, da se tekoč med strdi v kristalčke. To je popolnoma običajen proces, še posebej pri medu z višjo vsebnostjo glukoze in nižjo vsebnostjo vode, zato kristalizacija medu ne pomeni, da je med slabše kvalitete.
Ali lahko med povrnemo v tekoče stanje?
Odgovor je JA! Kristaliziran med lahko povrnemo nazaj v tekoče stanje z zelo preprosto metodo. Kozarec kristaliziranega medu položite v toplo vodo. Pazite, da temperatura vode ne presega 40 °C. Med pustite stati v posodi s toplo vodo in počakajte, da se kristali medu počasi raztopijo.
Utekočinjenje bo potekalo še hitreje, če med namakanje med nekajkrat premešate.
Poznamo pa tudi hitrejšo metodo, s katero med povrnemo v tekoče in mazljivo stanje.
Segrevanje v mikrovalovni pečici
Kristaliziran med dajte v posodo, ki je primerna za mikrovalovno pečico. Posodo z medom segrevajte v mikrovalovni pečici v kratkih presledkih po 10-20 sekund na srednje močni postaji. Med vsakim presledkom med premešajte in bodite pozorni, da ni prevroč, saj previsoka temperatura poslabša kakovost medu. S tem postopkom nadaljujte toliko časa, dokler ne dobite tekočega in lepo mazljivega medu.
Kako lahko preprečimo kristalizacijo?
Če si želimo izogniti kristalizaciji medu, je pomembno, da ga shranjujemo v skladu z navodili na embalaži. Kozarec medu hranimo na sobni temperaturi v temnem prostoru. Če bomo med hranili na nizki temperaturi, bo več možnosti, da kristalizira.
S temi metodami boste povrnili med v prvotno tekoče stanje. Če se kristalizacija ponavlja, postopek le ponovite. Kristalizacija in pravilne tehnike utekočinjenja pa ne vplivajo na kakovost izdelka.
Foto: pexels.com