Ali ste vedeli, da kuhanje izboljša hranilno vrednost nekaterih živil? To so živila, ki so bolj zdrava, če jih skuhamo
Ali ste vedeli, da ima lahko kuhanje različne učinke na živila? V nekaterih primerih lahko celo izboljša njihovo hranilno vrednost! To so živila, ki so kuhana bolj zdrava od surovih:
Paradižnik: Paradižnik pogosto uživamo surovega v solatah, vendar kuhanje paradižnika poveča koncentracijo likopena. To je močan antioksidant, ki je zelo koristen za naše za zdravje.
Špinača: Špinača vsebuje oksalno kislino, ki lahko ovira absorpcijo kalcija in železa. Če pa špinačo pred uživanjem skuhamo, razgradimo to kislino. V kuhani špinači pa sta tudi vitamina A in E bolj biološko dostopna.
Korenje: Kuhano korenje v primerjavi s surovim vsebuje veliko več betakarotena, predhodnika vitamina A. Tudi hranilne snovi v korenju so veliko bolj dostopne, če ga skuhamo, saj tako razgradimo celično steno, ki ovira absorpcijo hranil.
Šparglji: Kuhanje špargljev omogoča lažjo absorpcijo vitaminov A, C in E ter folatov. Če šparglje kuhamo v pari ali mikrovalovni pečici, bodo ohranili večino hranilnih snovi.
Polnozrnata žita: Polnozrnata žita, kot so rjavi riž, kvinoja in oves, postanejo bolj prebavljiva, če jih skuhamo. Kuhanje teh živil nevtralizira tudi fitinsko kislino, ki lahko zavira absorpcijo železa in cinka.
Pomembno si je zapomniti, da lahko kuhanje poveča hranilno vrednost nekaterih živil, pri drugih pa lahko povzroči tudi izgubo hranilnih snovi, zato je pomembno, da si ustvarimo neko ravnovesje in izbiramo med ustreznimi načini kuhanja, da ohranimo ali celo povečamo vsebnost hranil v živilih.
Foto: pexels.com