Ste vedeli, da je pitje iz plastenke lahko nevarno? To so tveganja, ki jih prinaša pitje iz plastenke
Pitje vode iz plastenk je razširjena praksa po vsem svetu.
Plastične flaše so priročne za prenašanje in so hkrati zelo dostopne, saj jih dobimo povsod, kamor gremo. Vodo v plastenkah dobimo v vseh trgovinah, tudi tam, kjer voda iz pipe ni na voljo ali ni pitna.
Potrebno pa se je zavedati morebitnih tveganj, ki so povezana s pitjem vode iz plastenk.
Plastenke so ene izmed glavnih onesnaževalcev okolja, zlasti če niso ustrezno reciklirane. Razgradnja plastičnih flaš lahko traja več sto let, to pa škoduje ekosistemom in divjim živalim. Proizvodnja in predelava plastenk prispevata k izčrpavanju naravnih virov in energije.
Nekatere plastenke vsebujejo kemikalije, kot sta BPA (bisfenol A) in ftalati, ki se lahko izločijo v vodo, zlasti če so plastenke izpostavljene višjim temperaturam ali daljšemu skladiščenju. Te kemikalije ogrožajo zdravje, zlasti pri dolgotrajni izpostavljenosti.
Alternativa
Steklene steklenice in steklenice iz nerjavečega jekla ne izločajo škodljivih kemikalij v vodo, zato je uporaba teh veliko bolj varna za naše zdravje.
Velika prednost uporabe steklenih ali jekleni steklenic je tudi ta, da ju je mogoče reciklirati in imata manjši vpliv na okolje v primerjavi s plastiko, ki se lahko razgradi šele po več stoletjih.
Voda v steklenicah iz stekla ali nerjavečega jekla ohrani svoj prvotni okus, zato bo voda ostala neokrnjena in ne bo imela okusa po umetnih materialih, ki škodujejo zdravju.
Steklo in nerjaveče jeklo sta neporozna materiala. V primerjavi s plastenkami ju je veliko lažje čistiti in se znebiti vonjav ali madežev.
Polet tega pa so steklenice iz stekla ali nerjavečega jekla estetsko veliko bolj privlačne in so za večkratno uporabo, za razliko od plastičnih.
Čeprav je pitje vode iz plastenk lahko zelo priročno, se je treba zavedati vpliva na okolje in morebitnih tveganj za naše zdravje in okolje, zato so steklenice iz stekla ali nerjavečega jekla veliko bolj priročne.
Foto: Freepik.com