Če ste kadilec, morate to nujno prebrati!
Obstaja več učinkovitih metod za opuščanje kajenja, med katerimi so:
Uporaba nadomestkov nikotina. Nadomestki nikotina, kot so žvečilni gumi, obliži, vam lahko pomagajo zmanjšati željo po nikotinu. Psihološka podpora. Psihološka podpora vam lahko pomaga pri premagovanju fizičnih in psihičnih težav, povezanih z odvajanjem od kajenja.
Nekateri učinkoviti predlogi za opuščanje kajenja so:
Določite si datum, ko boste nehali kaditi. To vam bo pomagalo, da se boste osredotočili na svoj cilj in se pripravili na spremembe. Omejite stik z dimom tobaka. Izogibajte se ljudem, ki kadijo, in prostorom, kjer se kadi. Nadomestite kajenje z drugimi dejavnostmi. Ko boste začutili željo po kajenju, se ukvarjajte z neko drugo dejavnostjo, ki vam bo pomagala, da se boste osredotočili na nekaj drugega. Bodite zelo potrpežljivi. Odvajanje od kajenja je lahko zelo težaven proces, zato bodite potrpežljivi sami s seboj.
Zakaj bi morali prenehati kaditi?
Kajenje je eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za smrt in bolezni. Vsako leto zaradi kajenja umre več kot 8 milijonov ljudi. Kajenje povečuje tveganje za razvoj številnih bolezni, vključno z:
Rakom pljuč, ustne votline, žrela, grla, požiralnika, želodca, trebušne slinavke, debelega črevesa in danke, materničnega vratu in ledvic. Boleznimi srca in ožilja, kot so srčni infarkt, možganska kap in periferna arterijska bolezen. Bolezni dihal, kot so kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) in pljučnica. Zaradi kajenja se lahko razvijejo tudi druge bolezni, kot so osteoporoza, neplodnost, sladkorna bolezen tipa 2 in katarakta.
Z odločnostjo in psihološko podporo lahko uspešno opustite kajenje in si izboljšate svoje zdravje.
Ta članek je zgolj informativne narave in ne more nadomestiti strokovnega nasveta zdravstvenega delavca. Če razmišljate o opuščanju kajenja, se vedno najprej posvetujte z zdravnikom ali drugim strokovnjakom za odvajanje od kajenja.
(Foto: Getty Images)